Nisqually Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Saturday, November 30, 2019
  Visitor Home Time  
Roosevelt Jamboree TBD
Lincoln (Seattle)
Archbishop Murphy
Bellevue Christian
Ballard
Cleveland
Franklin
Ingraham
Lindbergh
Nathan Hale
North Creek
O'Dea
Shorecrest
Roosevelt RsvltHS
Wednesday, December 4, 2019
  Visitor Home Time  
Wrestle Rama Jamboree 6:00 PM
Forks
Port Townsend
Sequim
Port Angeles PAHS
       Weight in 5pm
Thursday, December 5, 2019
  Visitor Home Time  
Lake Stevens-JV   49
Vashon Island   17 VIHS 6:15 PM
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
Auburn Invite
Auburn Riverside
Thomas Jefferson
Vashon Island
2019 Return of the Seahawk 7:30 AM
Bellevue Christian   18
Ballard   19
Bellevue   25
Cascade Christian   13
Cleveland   15
Clover Park   24
Evergreen   12
Garfield   22
Hazen   23
Ingraham   2
Jackson   7
Juanita   11
Mt. Tahoma   10
Nathan Hale   21
North Creek   5
Port Townsend   4
Rogers (Spokane)   3
Skyline   6
Sehome   17
Sammamish   26
Squalicum   14
Stanwood   1
Tyee   16
West Seattle   20
Chief Sealth   9 CSHS
Kick-off Classic 9:00 AM
  0
Elma   33
Hoquiam   58
Klahowya   161
Montesano   128
North Mason   116
Rochester   120
Shorecrest   103
Woodland   95
Aberdeen   157
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
Life Christian Acad.   0
Vashon Island   0 SHS 4:00 PM
Life Christian Acad.   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Vashon Island   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Vashon Island   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Vashon Island   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Cascade Christian   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Vashon Island   0
Mt. Tahoma   0 SHS 4:00 PM
Vashon Island   0
Wilson   0 SHS 4:00 PM
Vashon Island   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Vashon Island   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Mt. Tahoma   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Wilson   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Lincoln   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
* Double Dual 4:00 PM
Lakes
Mt. Tahoma
Spanaway Lake
Stadium SHS
* Port Angeles/Sequim @ Klahowya 5:00 PM
Port Angeles
Sequim
Klahowya KSS
       4:00 Wt in
* North Mason/North Kitsap @ Port Townsend 5:00 PM
North Kitsap
North Mason
Port Townsend PTHS
       Weigh in @ 4pm / 1st Dual @ 5pm/ 2nd Dual @ 6pm / 3rd Dual @ 7pm
Friday, December 13, 2019
  Visitor Home Time  
Vashon Island
Granite Falls GFHS 5:30 PM
Port Townsend
Sultan GFHS 5:30 PM
Vashon Island
Sultan GFHS 7:00 PM
Port Townsend
Granite Falls GFHS 7:00 PM
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Wilfong Classic 9:30 AM
Bellarmine
Cascade Christian
Cedarcrest
Ellensburg
Federal Way
Jackson
Marysville-Pilchuck
North Creek
Prairie
Redmond
Shelton
Puyallup PHS
Iron Sharpens Iron 9:30 AM
Cle Elum
Cleveland
Friday Harbor
Franklin
Nooksack Valley
Rainier
Seattle Academy
South Whidbey
Bellevue Christian Bellevue C
       8am weigh in
Wildcat Invitational 10:00 AM
Washougal
Adna
Castle Rock
Columbia River
Evergreen
Fort Vancouver
Hudson\\\\\\\'s Bay
Hockinson
Hoquiam
Kelso
Klahowya
King\\\\\\\'s Way Chri
Montesano
Monroe
Ridgefield
Seton Catholic
Skyview
Woodland
La Center LCHS
Wednesday, December 18, 2019
  Visitor Home Time  
* Vashon Island
Bellevue Christian BCHS 6:15 PM
       Weigh-in @ 5pm / JV @ 5:30 / Varsity @ 6:15
* Port Townsend
Klahowya KSS 6:15 PM
       *5pm weigh in
Thursday, December 19, 2019
  Visitor Home Time  
* OL Girls Dual @ North Kitsap HS 5:00 PM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Mason
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
North Kitsap NKHS
       4:00 Wt in
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
* Tri-State Wrestling Tournament 9:00 AM
Vashon Island
N. Idaho C
Hammerhead Invite 10:00 AM
Washougal
Auburn
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Bainbridge
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       10am Boys
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Lindbergh Invitational
Hillsboro, OR

Auburn Riverside
Bellevue Christian
Bellevue
Cedarcrest
Cleveland
Columbia River
Eastlake
Foss
Issaquah
Kennedy Catholic
Lynden
Montesano
Muckleshoot Tribal School
Renton
Skyline
Sultan
Stadium
Tenino
Lindbergh
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Anacortes
Auburn
Burlington-Edison
Bainbridge
Blaine
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       9am Both Boys and Girls
* Tri-State Wrestling Tournament 9:00 AM
Vashon Island
N. Idaho C
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Hawkins Memorial JV/Girls Tournament
Bainbridge
Elma
Kingston
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
South Kitsap
North Mason
Doc Herren Invite
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Ballard
Cascade Christian
Decatur
Enumclaw
Emerald Ridge
Fife
Federal Way
Hazen
Highline
Inglemoor
Kentlake
Kent Meridian
Kentridge
Lindbergh
Mount Rainier
Mount Si
Puyallup
Sumner
Spanaway Lake
Tahoma
Thomas Jefferson
Washington
Wilson
Auburn AHS Photographer: Dee Torres
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Doc Herren Invite
Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Ballard
Cascade Christian
Decatur
Enumclaw
Emerald Ridge
Fife
Federal Way
Hazen
Highline
Ingraham
Kentlake
Kent Meridian
Kentridge
Lindbergh
Mount Rainier
Mount Si
Puyallup
Sumner
Spanaway Lake
Tahoma
Thomas Jefferson
Washington
Wilson
Auburn AHS Photographer: Dee Torres
The Rock 10:00 AM
Darrington
Elma
Forks
Granite Falls
Hoquiam
La Center
Lakeside (9 Mile)
Mount Baker
Montesano
Sultan
Vashon Island VIHS
North Mason Classic 10:00 AM
Aberdeen
Bremerton
Eatonville
Elma
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Lindbergh
North Kitsap
Port Angeles
Port Townsend
Stadium
Tumwater
North Mason NMHS
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Everett Classic 9:00 AM
Anacortes
Arlington
Bishop Blanchet
Blaine
Bellevue
Cascade
Ferndale
Issaquah
Interlake
Liberty
Lindbergh
Lake Washington
Mariner
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Newport
O'Dea
Steilacoom
Sehome
Sammamish
Vashon Island
Woodinville
Everett EvtHS
Battle of the Axe 10:00 AM
Fife
Forks
Kingston
Klahowya
North Mason
Oak Harbor
Olympic
River Ridge
Stadium
Wilson
Port Angeles PAHS
       Wt in at 8:00am
Wednesday, January 8, 2020
  Visitor Home Time  
* Cascade Christian
Klahowya KSS 5:00 PM
* Bellevue Christian
Port Townsend PTHS 6:15 PM
       Weigh in @ 5pm / JV @ 5:30 / Varsity @ 6:15
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
* OL Girls vs. SPSL Girls Dual @ North Mason HS 5:00 PM
Bremerton
Kingston
Klahowya
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
North Mason NMHS
       4:00 Wt in
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
43rd Matman Classic 10:00 AM
Anacortes
Black Hills
Bremerton
Curtis
Eastside Catholic
Emerald Ridge
Gig Harbor
Lake Washington
North Kitsap
North Mason
Olympic
Orting
Port Townsend
River Ridge
Shelton
Thomas Jefferson
Central Kitsap CKHS
Beaver Bash 10:00 AM
Adna
Cascade Christian
Capital
Castle Rock
Graham Kapowsin
Montesano
Napavine
Yelm
Tenino THS
       weigh-ins @ 8am
Monday, January 13, 2020
  Visitor Home Time  
Cascade Christian
Lakes LakesHS 5:00 PM
Wednesday, January 15, 2020
  Visitor Home Time  
* Vashon Island
Port Townsend PTHS 6:15 PM
       Weigh-in @ 5pm / JV @ 5:30 / Varsity @ 6:15
* Klahowya
Bellevue Christian BCHS 6:15 PM
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* Olympic/North Mason @ Klahowya 5:00 PM
North Mason
Olympic
Klahowya KSS
       4:00 Wt in
* Port Townsend/Bremerton @ Port Angeles 5:00 PM
Bremerton
Port Townsend
Port Angeles PAHS
       4:00 Wt in
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Sgt. Norton Memorial Tourney 10:00 AM
Adna
Bothell
Chelan
Castle Rock
Eatonville
Forks
Kiona Benton
Kalama
Klahowya
Lake Roosevelt
Mount Baker
Montesano
Naches Valley
Nooksack Valley
Port Townsend
Tenino
Vashon Island
Rainier RHS
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
**Team Photos** 4:15 PM
Port Townsend PTHS
Wednesday, January 22, 2020
  Visitor Home Time  
* Cascade Christian
Vashon Island VIHS 6:15 PM
       Weigh-in @ 5pm / JV @ 5:30 / Varsity @ 6:15
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
* Bremerton/Klahowya @ North Kitsap 5:00 PM
Bremerton
Klahowya
North Kitsap NKHS
       4:00 Wt in
* Port Townsend/Olympic @ Sequim 5:00 PM
Olympic
Port Townsend
Sequim SHS
       4:00 Wt in
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
JAG Invite TBD
Squalicum
Timberline
Vashon Island
Emerald Ridge ERHS
Wednesday, January 29, 2020
  Visitor Home Time  
* Klahowya
Vashon Island VIHS 6:15 PM
       VHS Senior Night / Weigh-in @ 5pm / JV @ 5:30 / Varsity @ 6:15
* Double Dual with CCS, BCS, PTHS 6:15 PM
Bellevue Christian
Port Townsend
Cascade Christian CCHS
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
* Klahowya/Port Townsend @ Kingston 5:00 PM
Klahowya
Port Townsend
Kingston KHS
       4:00 Wt in
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Keigan Langhoff Memorial Tournament 8:00 AM
Bainbridge
East Valley (Yakima)
Port Angeles
Klahowya KSS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
West Central District Championships (Sub-Regional) 10:00 AM
Bellevue Christian
Cascade Christian
Klahowya
Port Townsend
Vashon Island VIHS